Jaroslav Havlíček .cz
A jeho Jilemnice

MILÝ ČTENÁŘI, JISTĚ BY SE SLUŠELO začít citátem z díla Jaroslava Havlíčka, jenže nejlépe věc vystihl Jakub Deml v Pozdravu Tasova: „Když putujeme krajem, ve kterém žil a chodil světec, anebo veliký básník, jako bychom se ocítali mimo čas a jeho tíhu.“ A přestože víme, že Havlíček nebyl světec, ani básník, voláme s Demlem: „Ó, pojďme a uctěme místa a věci, na kterých spočívaly požehnané jeho oči, a nastupme již cestu, která ho vedla k lásce a ustavičné oběti.

A tak stojíme v podkrkonošské Jilemnici, kde se narodil spisovatel Jaroslav Havlíček a hledíme na místa, kudy chodil on sám i jeho románoví hrdinové. Stojíme však krok před Demlem: Nechceme uctívat. Stačí nám místa a věci okouzlit, dodat jim zrcadlením v pohledu spisovatele novou dimenzi – nejen historii, ale právě tajemství, to posvátno, díky němuž se můžeme odpoutat od každodennosti. Neboť k tomu je literatura – ale kdo by furt seděl doma u knih, když její příběhy jsou i tam venku. Jen čekají na probuzení.

To je to, oč jde literární mapě Havlíčkova díla. Možná by se měly Petrolejové lampy číst na jilemnickém náměstí, Neviditelný na schodech Tauchanovy-Hajnovy vily a Máňa v lesíku za Jilemnicí – nebo také ne. Je to jen možnost, kterou zde předkládám.

Havlíček se inspiroval prostorem jako takovým, jeho atmosférou. Těch pár míst, které jsou v mapě vyznačeny, jsou jen drobky. Spisovatelova věta nemůže stát o samotě. Vždyť jde o literaturu. I proto je součástí projektu Havlíčkovo dílo – zdarma k přečtení a ke stažení ve formátu elektronických knih. Aby se nevytrhávalo z kontextu. A aby každý mohl prožít Havlíčka a jeho místa po svém.

Přeji příjemné bloudění.

 

(c) Vojtěch Mečíř
info@jaroslavhavlicek.cz

Web byl vytvořen v rámci projektu Havlíčkova Jilemnice, který byl podpořen grantovým projektem města Jilemnice.
Na tvorbě eknih a mapy spolupracovalo Krkonošské muzeum Jilemnice a 2ebook.cz.